Co jíst během chřipky a nachlazení
Nemoc je často doprovázena nechutenstvím. Organismus se soustředí na boj s viry či bakteriemi a často nás to tak unavuje a vysiluje, že k jídlu se musíme spíše nutit. O to důležitější je jíst vhodné potraviny, které námi i při malém množství dodají potřebné vitamíny, minerály a kvalitní živiny. Ještě důležitější, než kdy jindy je doplňování tekutin, aby v důsledku zvýšeného pocení nedocházelo k dehydrataci organismu. Jaké potraviny a tekutiny zvolit, aby nám dodali potřebnou energii, kterou tělo v boji s nemocí potřebuje?
Doporučené potraviny při chřipce i nachlazení
I když necítíte hlad, je důležité tělu dodat energii a živiny. Pokud vám pomyšlení na větší porci jídla nedělá dobře, jezte menší porce ale častěji.
S jakými potravinami chybu neuděláte?
- Vývary: Ať už je masový nebo zeleninový, vždy je skvělou volbou. Nejen, že je dobrým zdrojem bílkovin, zinku, vitamínů a antioxidantů, ale zároveň tělu dodá tolik potřebné tekutiny.
- Zelenina a ovoce: V syrovém stavu jsou přirozeným zdrojem vitamínů. Pokud užíváte více léků, vynechte raději grapefruit, který má vliv na vstřebávání léků v tenkém střevě.
- Ryby: Zařaďte do jídelníčku zejména ty, které jsou bohaté na vitamin D (sleď, losos, pstruh duhový).
- Jogurty: Jogurty, které obsahují probiotika mohou mít pozitivní vliv na zkrácení nemoci.
Co nejíst během nemoci
- Tučná a smažená jídla: jsou těžko stravitelná a zbytečně zatíží oslabený organismus.
- Jednoduché cukry: ve slazených nápojích, bonbónech, sušenkách apod.
- Zpracované potraviny: obsahují méně živin v důsledku vysokého stupně zpracování.
- Grapefruit: ovlivňuje vstřebávání léků v tenkém střevě, a může tak zvýšit jejich nežádoucí účinky.
Nápoje vhodné během nemoci
Pitný režim je během nemoci obzvláště důležitý, zejména pokud máte horečku nebo trpíte průjmy. Tělo ve zvýšené míře spotřebovává tekutiny, vitamíny, minerály a další látky a kdybychom je nedoplňovali, brzy by bylo dehydratované.
Během dne by dospělý pacient měl vypít přibližně 2 litry tekutin. Hlavní tekutinou má být voda, kterou můžete doplnit minerálními vodami a čaji. Minerálky sice pomáhají doplňovat vypocené soli, ale i tak by měly být jen doplňkovou tekutinou. Vhodné jsou i domácí ovocné šťávy, které navíc doplňují vitamíny a cukry.
Síla bylinkových čajů
Často máme velký zdroj léčivých pomocníků doslova na dosah ruky. Uvařte si čaj z jitrocele nebo šalvěje, které vám pravděpodobně rostou na zahradě. Osvědčený je i lipový či heřmánkový čaj, čaj z podbělu nebo bezového květu.
Velkým a silným pomocníkem v boji s nemocí je zázvorový čaj, jenž má antibakteriální a protizánětlivé účinky. A jak z něj připravit opravdu lahodný nápoj? Kořen nastrouhejte, plnou polévkovou lžíci nastrouhaného zázvoru zalijte horkou vodou a nechte cca 5 minut louhovat. Poté ho dochuťte medem a citronem.
Pokud nemáte po ruce čerstvé nebo doma nasušené bylinky, zajděte do lékárny. Kromě jednodruhových bylinných čajů tam najdete i směsi určené přímo na nachlazení nebo třeba podporu léčby průdušek.
Kterým nápojům se vyhnout
- Pokud užíváte více léků, vyhněte se během nemoci grapefruitové šťávě. Grapefruit může ovlivnit vstřebávání léků v tenkém střevě a mohly by se tak zvýšit nežádoucí účinky užívaných léků.
- Nevhodné jsou i sycené (bublinky mohou dráždit žaludek) a uměle slazené
- Samozřejmě úplně vynechte alkohol.