Léky na chřipku a nachlazení
Rýma, kašel, bolest v krku, velká únava a bolest svalů, vyšší tělesná teplota nebo dokonce horečka. Ať už se to týká vás nebo vašich dětí, není dobré takové příznaky přehlížet. Vždy je dobré tělu naslouchat a v boji s nemocí mu včas pomoci vhodnými léčivými přípravky.
Nejprodávanější
Kdy jde o nachlazení?
Nachlazení je termín užívaný pro akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích (zejména nos). Ačkoli by se podle názvu mohlo zdát, že abyste byli nachlazeni, musíte nejprve podcenit teplé oblečení v chladných podzimních dnech, není tomu tak. Jelikož jde o virové onemocnění, snadno se mezi lidmi přenáší kapénkami, a to buď vzduchem nebo přes povrch infikovaných předmětů.
Nachlazením lidé nejčastěji trpí v chladných měsících, kdy se více pohybují v uzavřených prostorech a snáze se dostanou do kontaktu s infikovanou osobou. Kvůli úbytku slunečných dní se zároveň snižuje hladina vitamínu D v organismu, který je klíčový pro správnou funkci imunitního systému.
Příznaky nachlazení a jejich řešení
Při výběru léčivých přípravků vždy berte v úvahu věk a zdravotní stav pacienta a v případě nejasnosti se poraďte s lékárnicí či lékárníkem.
Rýma
Vyberte si ze široké nabídky sprejů a kapek do nosu a léčbu podpořte vyplachováním nosu konvičkou.
Suchý kašel
Suchý a dráždivý kašel lze zmírnit pastilkami s islandským lišejníkem nebo slézovým čajem, případně ho tlumit antitusiky.
Vlhký kašel
V případě vlhkého kašle (při němž se uvolňují hleny) je naopak dobré vykašlávání podpořit, aby se hleny co nejrychleji dostaly z dýchacích cest.
Pálení a bolest v krku i v nose
Obvykle to bývá první příznak, který se objeví. Zareagujte hned a užívejte antiseptické a protizánětlivé spreje, pastilky a kloktadla. Pomoci vám mohou i bylinky, šalvěj nebo řepík.
Bolest hlavy
Bolest hlavy během nachlazení může být způsobena ucpanými dutinami při rýmě. Dalším možným důvodem je demineralizace organismu. Je velmi důležité doplňovat dostatečné množství tekutin a minerálů.
Zvýšená teplota
Pokud se tělesná teplota nepřekračuje 38 °C, není dobré ji srážet. Obranný mechanismus organismu tak bojuje s aktuální infekcí.
Horečka
Naměření tělesné teploty vyšší než 38 °C je signálem k podání léků na srážení horečky. Zvláště u dětí na nic nečekejte, horečka u nich stoupá překvapivě rychle a vysoko.
Únava
Poslouchejte své tělo. Zvýšený pocit únavy je jasný signál k vyšší potřebě spánku. Dopřejte tělu odpočinek, jedině tak načerpá dostatek sil a boj s virovou infekcí.
Ztráta chuti k jídlu
Zejména u dětí to bývá jasné znamení toho, že na ně „něco leze“. Nemusíte moc jíst, ale o to více doplňujte tekutiny. Ideální je bylinkový čaj s medem a citronem.
Ať už vás trápí všechny výše zmíněné příznaky nebo jen část z nich, dopřejte si klid, teplo, hodně spánku a tekutin. Posilujte imunitu pomocí přírodních bylinek nebo vitamínů z lékárny (nejvhodnější je Vitamín C, zinek a Vitamín D).
Prevence nachlazení
Před sychravým podzimním obdobím je užitečné posílit imunitní systém. Čím silnější organismus bude, tím snáze odolá všudypřítomným virům. Jak imunitu posílit?
- Jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny. Pro imunitu jsou důležité vitamíny C, D a zinek.
- Pravidelně se věnujte pohybu, otužujte se.
- Snažte se vyhýbat stresovým situacím.
- Dopřejte si hodně spánku.
- Dodržujte zásady osobní hygieny.
Jak poznáte, že máte chřipku
Chřipka má velmi podobné symptomy jako nachlazení, ale jedná se o jinou nemoc, jejíž přechození se rozhodně nedoporučuje. Zatímco s nachlazením můžete běžné aktivity bez větších problémů zvládat, chřipka člověka většinou opravdu položí.
Její nástup je daleko razantnější. Oproti nachlazení bývá doprovázena vysokou horečkou, většími bolestmi hlavy, svalů a kloubů, značnou únavou a výrazným nechutenstvím. Na rozdíl od nachlazení chřipku většinou nedoprovází rýma ani bolest v krku.
Příznaky chřipky a jak je zmírnit
Zimnice a vysoká horečka
Horečku nad 38 °C srážejte přípravky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Zejména u dětí na nic nečekejte, horečka jim často stoupá velice rychle a překvapivě vysoko.
Dráždivý suchý kašel
Lze tlumit pomocí tzv. antitusik, případně ho zmírnit pastilkami s islandským lišejníkem nebo slézovým čajem.
Silná bolest svalů a kloubů
Je možné ji tlumit běžnými léky na bolest.
Výrazná bolest hlavy
Dbejte na dostatečný přísun tekutin, v případě potřeby bolest zmírní běžné léky na bolest.
Velká únava
Poslechněte své tělo a dopřejte mu dostatek odpočinku a spánku. Jedině tak načerpá dostatek sil pro boj se zákeřnými viry.
Rizika a komplikace chřipky
Chřipka může představovat značné riziko zejména pro starší nebo chronicky nemocné jedince (je dobré využít očkování proti chřipce). Chřipka je závažnější i pro těhotné ženy a kojence.
K jakým komplikacím může dojít?
- Zápal plic: jde o nejčastější komplikaci chřipky, při níž pacient cítí tlak či bolest na hrudi, má potíže s dýcháním. Léčba zápalu plic trvá 2 až 3 týdny a následná rekonvalescence zhruba měsíc.
- Zánět středního ucha: na něj trpí zejména děti.
- Záněty srdečního svalu, osrdečníku, pohrudnice, ledvin, středního ucha nebo dokonce mozkomíšních plen. U velmi oslabených jedinců může dojít až k poškození mozku, oběhovému selhání a v nejhorších případech chřipka způsobí úmrtí pacienta.
Prevence chřipky
Tak jako u jiných virových onemocnění, základem je pečlivá osobní hygiena. Před nejrizikovějším obdobím, které bývá většinou na začátku kalendářního roku, se vyplatí posilovat imunitu. Jak?
- Pravidelně se hýbejte, případně se otužujte.
- Jezte vyváženou stravu, případně doplňujte vitamín C, D a zinek v podobě doplňků stravy z lékárny.
- Uzavřené místnosti je dobré často větrat.
- Rizikovějším skupinám se doporučuje očkování proti chřipkovým virům.